آمار سایت

تعداد بازدید مطالب
99977

ماژول تاریخ شمسی،قمری،میلادی همراه با ساعت

تاریخ شمسی :
پنجشنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
تاریخ قمری :
الخميس / 19 رجب / 1444
تاریخ میلادی :
Feb 09 2023
ساعت :

تلگرام

انجمن نابینایان ایران _ تهران

تصاویر اتفاقی

1395-05-02-001.JPG

خدمات ارائه شده به اعضا

مناسبت ها

فرم ورود

Google Maps

پس از دو سال تنها ۱۵ چهارراه به چراغ راهنمای گویا تجهیز شده‌اند

قائم مقام انجمن نابینایان ایران گفت: از دو سال گذشته که مقرر شد ۱۰۰ چهارراه پایتخت به چراغ گویا تجهیز شود تنها در ۱۵ چهارراه این دستگاه‌ها نصب شده است.

 

قائم مقام انجمن نابینایان ایران گفت: از دو سال گذشته که مقرر شد ۱۰۰ چهارراه پایتخت به چراغ گویا تجهیز شود تنها در ۱۵ چهارراه این دستگاه‌ها نصب شده است.

 

انتظار چندماهه نابینایان برای تبلت بریل

تهران - ایرنا - دانشگاه‌ها و مدارس هنگام باز بودن دانشگاه‌ها از دانش‌آموزان و دانشجویان نابینا حمایت‌هایی می‌کردند، بطور مثال جزوه‌های آنها را به صورت بریل یا صوتی در اختیارشان قرار می‌دادند اما با شیوع کرونا و خانه‌نشینی دانش‌آموزان و دانشجویان، آنها برای درس خواندن به تبلت بریل نیاز دارند.

 

قائم مقام انجمن نابینایان ایران گفت: نزدیک به هشت سال است از افتتاح سامانه حمل و نقل معلولان می گذرد ولی این سامانه روز بروز تضعیف و خدمات آن کمتر شده است.

سامانه حمل و نقل ویژه معلولان در شهر تهران در اسفند ۱۳۹1، با ۶۰ دستگاه ون و ۲۵ دستگاه اتوبوس افتتاح شد. از همان ابتدای کار، مدیران شهری تمرکز بر خدمات این ماشین ها را بر معلولان جسمی قرار دادند و تنها تعداد کمی از نابینایان توانستند عضو این سامانه شوند.

با اینکه در سال های گذشته تجهیز و توسعه شعب بانک های مختلف به سامانه بانکی نابینایان روند قابل قبولی را شروع کرده است، اما بانک های بزرگ و دولتی مثل ملی، صادرات، مسکن، کشاورزی و پست بانک در این زمینه کوتاهی کرده و به تعهدات خود در حوزه مسئولیت های اجتماعی برای نابینایان عمل نکرده اند.

 

 

 

 

به گزارش بنکر (Bankerپنج سال است که از نصب اولین سامانه خدمات بانکی نابینایان در شعب  می‌گذرد. از ۲۳ مهر ۹۴ تاکنون، ۲۱۰ شعبه از ۲۴ بانک کشور به سامانه خدمات بانکی نابینایان تجهیز شده است. برای آگاهی از روند تجهیز و توسعه بانک ها به این سامانه، با مهندس منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران به گفتگو نشستیم.

وی ابتدا ضمن تقدیر و تشکر از سیستم بانکی کشور گفت: یکی از بزرگترین طرحهای مناسب سازی و دسترس پذیری نابینایان کشور در بانکها انجام شده است. به طوری که تاکنون، ۲۴ بانک کشور به این طرح پیوسته اند و ۲۱۰ شعبه در ۳۱ استان کشور به این سامانه تجهیز شده است. این امر میمون و مبارک را مدیون بخشنامه های بالادستی بانک مرکزی خطاب به بانک ها، پیگیری های انجمن نابینایان ایران و شرکت پکتوس مجری طرح هستیم.

مهندس شادکام بیان داشت: در حال حاضر علاوه بر پیگیری دسترس پذیری شعب بانکی، دسترس پذیری همراه بانک، اینترنت بانک و سایت چهار بانک کشاورزی، مسکن، بانکداری اینترنتی بانک ملت و سایت بانک سپه را پیگیری می کنیم. در سال گذشته نیز همراه بانک و اپلیکیشن تولید رمز پویای بانک شهر برای نابینایان دسترس پذیر شد. همچنین در سال های قبل، اینترنت بانک، بانک تجارت و اپلیکیشن پات که وابسته به شرکت ایران کیش و بانک تجارت است، برای نابینایان دسترس پذیر شده بود.

وی در خصوص مناسب سازی صحیح عابر بانک های کشور برای نابینایان نیز گفت: کارهایی که تا به حال در خصوص گویاسازی عابر بانک ها انجام شده، همگی نمادین بوده و هیچ کدام پاسخگوی نیاز نابینایان نیست.

در سال گذشته، همکاری شرکت پکتوس با شرکت سداد برای دسترس پذیری عابر بانک های بانک ملی برای نابینایان آغاز شد و تا جایی که ما پیگیری کردیم روند خوبی را طی می کرد. اما متأسفانه در سال جاری این پروژه متوقف شده است. از بانک ملی که یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بانک های کشور است انتظار بیشتری داریم. به گفته کارشناسان شرکت دانش بنیان پکتوس، با استفاده از نرم افزار تبدیل متن به گفتار فارسی آن شرکت، می توان به راحتی تمام بخش های عابر بانک را برای نابینایان قابل دسترس کرد. اما به جای توسعه این سیستم، مسئولان بانک ملی در سال ۹۸ از سامانه ای تحت عنوان BTM برای نابینایان رونمایی کردند که در عمل کاربردی نبود و دیگر توسعه پیدا نکرد.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران در خصوص همکاری بانک های مختلف در طرح سامانه خدمات بانکی نابینایان در شعب اظهار کرد: بانک تجارت بیشترین همکاری را با ما داشته و در زمینه سامانه خدمات بانکی نابینایان تا کنون، ۳۷ شعبه را تجهیز کرده است. بانک ملت نیز سال گذشته ۱۳ شعبه را تجهیز کرده و در سال جاری، ۲۴ شعبه در حال انعقاد قرارداد است که در صورت محقق شدن آن، این بانک هم می تواند امسال تمامی استان های کشور را تحت پوشش قرار دهد.

شادکام تصریح کرد: بانک سپه در سال جاری ۲۰ شعبه را تجهیز کرده است که جای دارد از آنها نیز صمیمانه تشکر کنیم. بانک توسعه تعاون در چند روز گذشته دستور تجهیز ۲۵ مرکز استان را که فاقد سامانه نابینایان بوده‌اند را صادر نموده که از مدیریت و کارکنان بانک توسعه تعاون تشکر و قدردانی می نمائیم.

وی ضمن انتقاد شدید از بانک های بزرگ دولتی که بیشترین شعب در سطح سیستم بانکی دارند را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: ما از بانک های دولتی انتظار همکاری بیشتری داریم. بانک هایی مثل صادرات و ملی، به نسبت تعداد شعبی که دارند شعب کمتری را تجهیز کرده اند. انتظار ما از این دو بانک، به جهت امکانات و منابع بیشتری که در اختیار دارند، بسیار بالا تر از سایر بانک ها است. بانک های کشاورزی و پست بانک و در ادامه بانک مسکن که به این پویش پیوسته بودند، سال ها است که هیچ شعبه ای را برای نابینایان دسترس پذیر نکرده اند و از آنها گلایه مندیم و انتظار بیشتری داریم.  از وزیران کشاورزی، راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست می کنم از مدیران این سه بانک پاسخ بخواهند، علیرغم پیگیری های متعدد ما و جلسات زیادی که داشتیم و قول هایی که مدیران این بانک ها داده اند، چرا روند توسعه و تجهیز سامانه بانکی نابینایان در بانک کشاورزی، مسکن و پست بانک متوقف شده است.

مهندس شادکام اظهار کرد: ما از شرایط فعلی کشور، تحریم ها و محدودیت های منابع مالی بانک ها مطلع هستیم اما توقع ما هم حداقلها است. بر خلاف بخشنامه بانک مرکزی که خواستار مناسب سازی کلیه شعب بانکها برای معلولین شده است، ما اعتقاد داریم با توجه به وضعیت فعلی کشور و به تبع آن وضعیت بنگاه های اقتصادی، بانک ها حداقل ها را در نظر بگیرند و یک شعبه در هر مرکز استان، یک شعبه در شهر های پر جمعیت و چندین شعبه در کلانشهر هایی مثل تهران، اصفهان، مشهد و شیراز را به سامانه خدمات بانکی نابینایان تجهیز کنند.

بانک های بزرگی مثل صادرات و ملی پتانسیل و امکانات تأمین این حداقل ها را دارند اما تاکنون به تناسب جایگاهی که دارند، با ما در زمینه تجهیز شعب بانکی همکاری خوبی نداشته اند. بانک های بزرگ و دولتی حداقل ۶۰ شعبه را باید تجهیز کنند تا انتظارات حداقلی ما در زمینه مراکز استان ها، شهر های پر جمعیت و کلان شهر ها برآورده شود. در حالی که تاکنون چنین نبوده و آنها در زمینه توسعه خدمات بانکی نابینایان در شعب به مسئولیت های اجتماعی خود عمل نکرده اند.

شادکام در ادامه به همکاری ضعیف بانک های خصوصی مثل پارسیان و پاسارگاد اشاره کرد و افزود: در میان بانک های خصوصی، این دو بانک همکاری کمتری با انجمن نابینایان ایران داشته اند. هر دو تنها در سطح پایتخت شعب محدودی را به سامانه خدمات بانکی نابینایان تجهیز کرده اند و در سایر استان ها هنوز هیچ شعبه ای تجهیز نشده است.

وی در ادامه تصریح کرد: بحث دسترس پذیری خدمات فیزیکی و فضای مجازی، نکته ای است که در ماده ۲ قانون حمایت از حقوق معلولان هم بدان اشاره شده و ما در کنار مسئولیت های اجتماعی، پشتوانه قانونی هم در این ارتباط داریم.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران در پاسخ به این سؤال که در دیدار با مسئولان بانک های مختلف با چه چالش هایی مواجه هستید گفت: بسیاری از بانکها می گویند تعداد مراجعین نابینا به شعب بانک ها کم است. آنها معتقدند با میزان پایین مراجعه برای بانک توجیه اقتصادی ندارد تا شعب بانکی را برای نابینایان دسترس پذیر کند. این در حالی است که در تمام دنیا پروژه های معلولین مبتنی بر مسئولیت اجتماعی است و نباید با فرمول هزینه درآمد به آن نگاه شود. بانک ها نیز نباید در این ارتباط نگاه اقتصادی داشته باشند. به طور کلی، کاربری گسترده از فناوری های نوین نیاز به زمان دارد و این فرهنگ سازی به مرور شکل خواهد گرفت.

مهندس منصور شادکام با اشاره به توسعه محدود دسترس پذیری خدمات غیر حضوری برای نابینایان در سیستم بانکی گفت: توسعه کم دسترس پذیری خدمات مجازی برای نابینایان به علت عدم همکاری پیمانکاران مجری درگاه های مجازی در بانک ها است که روند تکمیل پروژه ها را کندتر می کند.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران در پایان گفت: در خوشبینانه ترین حالت، تاکنون یک درصد از بانک های کشور برای نابینایان دسترس پذیر شده اند. لذا علیرغم اینکه بانک های کشور بیشترین همکاری را با ما در زمینه مناسب سازی خدمات بانکی برای نابینایان داشته اند، اما هنوز در ابتدای راه قرار داریم. انجمن نابینایان ایران پیگیری های خود را تا زمانی که حداقل ها در کلیه بانک های کشور ایجاد شود ادامه خواهد داد و از بانک مرکزی تقاضا داریم نظارت بیشتری در این زمینه داشته باشد.

جدول شعب بانک های دسترس پذیر در ادامه اشاره می شود:

 

قائم مقام انجمن نابینایان ایران اقدامات بانک‌ها در ایجاد سامانه‌های ارائه خدمات بانکی به نابینایان را تشریح کرد.

به گزارش ایبِنا، با اینکه در سال های گذشته تجهیز و توسعه شعب بانک های مختلف به سامانه بانکی نابینایان روند قابل قبولی را شروع کرده است، اما بانک های بزرگ و دولتی مثل ملی، صادرات، مسکن، کشاورزی و پست بانک در این زمینه کوتاهی کرده و به تعهدات خود در حوزه مسئولیت های اجتماعی برای نابینایان عمل نکرده اند.

نوشته‌ها

نوشته‌شده در آذر ۱۲, ۱۳۹۷

نگاه ویژه بانک مرکزی به دسترس پذیری خدمات بانکی برای نابینایان

تا چند سال پیش، بانک ها نه رقبتی به دسترس پذیر کردن خدمات خود برای نابینایان داشتند نه اساساً در مسیر دسترس پذیری برای معلولان با آسیب بینایی کاری انجام داده بودند

 

مهندس منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان کشور


قرآن و نهج البلاغه دومتن اصلی در فرهنگ اسلامی،در موارد مختلف بر اهتمام به امور معلولین تآکید کرده و علاوه بر متون اصلی دین، سیره عملی بزرگان و رهبران اسلام هم گویای اهتمام بر توجه به معلولین است. بر اساس آمار حدود 12درصد از جمعیت ایران از انواع معلولیت رنج می برند که از این میزان حدود 2میلیون نفر معلول شدید و 6 میلیون و 500هزار نفر معلول کم توان هستند.بر اثر حوادث گوناگون،که آنهم نشان ضعف مدیریتی مسئولان در برنامه ریزی های مرتبط دارد بر تعداد معلولان در کشور مامرتب افزوده می شود که بایستی در حوزه پیشگیری از معلولیت ها همت جهادی از سوی مسئولان ببینیم.

ضرورت توجه به امر اشتغال و مشکلات فراروی نابینایان

 

تهران- ایرنا- «منصور شادکام» قائم مقام انجمن نابینایان ایران در گفت وگوی تفضیلی با ایرنا، فرهنگ سازی و اشتغالزایی را دو راهکار مناسب برای بهبود شرایط زندگی افراد نابینا عنوان کرد و افزود: اشتغال، محور اصلی مشکل های فراروی روشندلان است که سازمان های مربوطه بایستی با تعامل سازنده و استفاده از توانمندی های نابینایان در مسیر برطرف کردن این معضل گام بردارند.

 

 

سلامتی از مهمترین نعمت های الهی محسوب می شود که بسیاری از مردم به دلیل برخورداری همیشگی از آن، گاهی ارزش این نعمت را به خوبی درک نمی کنند و شاید ندانند گذران زندگی بدون برخورداری از این داشته های گرانقدر به چه میزان مشکل است.

بینایی از جمله توانایی هایی به شمار می رود که برخی از آن به عنوان دریچه یا پنجره بدن یاد می کنند. این حس به عنوان یکی از مهم ترین انواع حس های پنج گانه، قابلیت درک اشیایی را به انسان می دهد که از بدن وی فاصله دارد اما برخی به صورت مادرزادی یا بر اثر رخدادهای غیر مترقبه این توانایی را از دست می دهند. باید دانست، بسیاری از نابینایی ها قابل پیشگیری و برخی نیز قابل درمان هستند. انواع نابینایی و کم بینایی با توجه به نوع بیماری، روش های پیشگیری و درمان ویژه ای دارد. به عنوان نمونه در نابینایی های ارثی، می توان با انجام دادن مشاوره های پیش از ازدواج، مانع از بروز آن شد و در انواع اکتسابی آن با مراجعه به موقع به پزشک متخصص و رعایت مسایل ایمنی و بهداشتی از بروز و شدت یافتن آن جلوگیری به عمل آورد.

اگرچه محرومیت از داشتن یکی از انواع حس ها مانند بینایی فرد را در آزادی عمل محدود می کند اما نابینایان با تقویت توانایی های دیگر خود به راحتی می توانند تصویری ذهنی از مکان و رویداد مورد نظر بسازند و از عهده کارهای شخصی و روزانه خویش برآیند.
«تصویرسازی» و «تخمین زدن» دو راهکار عمده برای حرکت و حدس مکان اشیاء برای نابینایان است. البته استفاده از عصا نیز به افراد روشندل برای پیشگیری از خطر برخورد با موانع کمک می کند. با وجود اینکه استفاده از این ابزار کمکی، پیشینه ای طولانی دارد اما کاربرد آن به شکل کنونی برای شناخت نابینایان به سال های پس از جنگ جهانی اول باز می گردد. در 1921 میلادی «جیمز بیگز» عکاسی از بریستول انگلیس که در اثر یک سانحه ، بینایی خود را از دست داده بود، از عصای سفید به منظور در امان ماندن از آسیب وسایل نقلیه در خیابان های اطراف محل زندگی اش استفاده کرد و دلیل انتخاب این رنگ مشاهده آسان آن برای همگان بود. پس از وی دو تن از پژوهشگران برجسته آمریکایی به نام «ناول پری» ریاضیدان و «جاکوپس تن بروک» حقوقدان، موفق شدند در 15 اکتبر قانون «عصای سفید» را در نشست مشترک سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد(یونسکو) و شورای جهانی نابینایان به تصویب برسانند و از آن پس این تاریخ به عنوان «روز جهانی نابینایان» نامگذاری شد.
پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت روز جهانی نابینایان با «منصور شادکام» قایم مقام انجمن نابینایان ایران به گفت وگو پرداخته است.
منصور شادکام درباره موارد ذکر شده در قانون عصای سفید، گفت: کشورهای بسیاری مفاد قانون «عصای سفید» را قبول کرده اند و تمام یا بخشی از آن را به عنوان قانون اجرا می کنند. «حق استفاده آزادانه از خیابان ها، پیاده روها، حق استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما، قطار، اتوبوس و کشتی، حق فعالیت و کار در بخش های دولتی و غیر دولتی با شرایط مساوی مانند دیگر افراد جامعه و تشویق نابینایان از طرف دولت ها برای شرکت در امور اجتماعی و اقتصادی» از جمله حقوق مطرح شده در مصوبه یونسکو و شورای جهانی نابینایان محسوب می شود.

با توجه به مشکلات پیش روی این قشر نباید تنها به برنامه ای برای برگزاری مراسم روز جهانی نابینایان بسنده کرد، بلکه بایستی روند رسیدگی پیوسته و همیشگی باشد و هنوز راه طولانی تا تحقق تمامی حقوق شهروندی نابینایان وجود دارد. باید توجه داشت، در حال حاضر نابینایان بخش بزرگی از جامعه را تشکیل می دهند و میان 130 تا 150 هزار روشندل مطلق و نزدیک به 750 هزار تن افراد با اختلالات بینایی در کشور وجود دارد که نیاز به برنامه ریزی و رسیدگی دارند. البته تا کنون در زمینه شمار نابینایان آمار دقیقی ارایه نشده اما لازم است تا برای همین تعدادی که آمار آنها وجود دارد، اقدام های ضروری به منظور ایجاد اشتغال و رفاه صورت پذیرد و نهادهای مسوول، دولت و مجلس شورای اسلامی بایستی برای بهبود شرایط زندگی و فعالیت نابینایان بکوشند و نیازهای این قشر را برطرف سازد.

قایم مقام انجمن نابینایان ایران با اشاره به مشکل ها و دغدغه های پیش روی نابینایان، بیان داشت: در واقع انتقال فرهنگ، حرفه آموزی، ایجاد اشتغال و مناسب سازی دغدغه اصلی نابینایان است که بایستی هر کدام از این موارد را جداگانه تشریح کرد تا مسوولان میزان تحقق هر یک از آنها را بررسی کنند. در بحث انتقال فرهنگ؛ رسانه ها و خبرگزاری ها باید با فرهنگ سازی لازم و برنامه هایی مشخص توانمندی های قشر روشندل را به جامعه معرفی کنند تا بتوان از این افراد در فضای شغلی بهره برد، در غیر این صورت مشکل اشتغال آنان برطرف نخواهد شد. برای تحقق موضوع حرفه آموزی نابینایان؛ سازمان بهزیستی، فنی و حرفه ای و سازمان کار و رفاه اجتماعی باید تلاش کنند تا با همکاری یکدیگر شغل هایی که این قشر توانایی دارند تا آن را انجام دهند، به این افراد آموزش دهند.

افراد نابینا در اسلام از کرامت بالایی برخوردار هستند و اگر به حدیث ها و روایت های امامان معصوم توجه شود این موضوع به روشنی قابل مشاهده است. چنانکه پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «هر فردی، نابینایی را تا چهل قدم همراهی کند، گناهانی که تاکنون کرده است، آمرزیده خواهد شد.» البته سخن حضرت محمد(ص) تنها به معنا کمک کردن در راه رفتن به نابینایان نیست، بلکه این همیاری بایستی در زمینه های گوناگون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در رفتار افراد تجلی پیدا کند.

وی در ادامه افزود: قانون حمایت از معلولان که در سال های گذشته برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارایه شده بود به دلیل برخی از نقص ها به تصویب نرسید که می توان این موضوع را نیز به عنوان یکی دیگر از کاستی ها در مسیر بهبود وضعیت معیشت نابینایان دانست. جامعه معلولان انتظار دارند که این قانون با انجام دادن اصلاحات ضروری دوباره به مجلس ارایه و تصویب شود. لازم است این قانون، کامل و از ضمانت اجرایی بالایی برخوردار باشد تا اینگونه گشایشی در مسیر زندگی نابینایان شکل بگیرد.

مناسب سازی فضای اجتماع، گام دیگری در مسیر رسیدن به حقوق شهروندی نابینایان است. افراد دارای معلولیت بینایی نیاز دارند که در اجتماع حضور یابند، کارهای روزمره خود را انجام دهند از این رو، به استفاده از بیمارستان، فرودگاه، مترو، راه آهن و دیگر مکان های عمومی احتیاج پیدا می کنند. بنابراین، مناسب سازی فضای عمومی امری ضروری به نظر می رسد. برای رسیدن به این هدف باید پله ها و پیاده روهای خیابان ها به منظور استفاده افراد روشندل تغییر کند و در کنار آنها مسیری مناسب برای رفت و آمد معلولان ایجاد شود. بایستی مسوولان مربوطه دست کم، ماهی یکبار میزان رفاه و دیگر نیازهای نابینایان را بررسی کنند تا با استفاده از اطلاعات به دست آمده برنامه ای مناسب به منظور بهبود شرایط آنان طرح شود.

شادکام با تاکید بر توانایی های بالا و منحصر به فرد نابینایان، درباره چگونگی شکوفایی استعدادهای این افراد، تصریح کرد: برای استفاده از توانایی روشن ضمیران و شکوفا شدن استعداد آنها، نیازی به هزینه بالا نیست، بلکه با تهیه نرم افزاری گویا به منظور دسترسی به رایانه و فضای اینترنت می توان به آسانی از توانمندی این گروه بهره برد. اکنون در جامعه، نابینایانی مشغول به کار هستند که توانسته اند در حوزه کاری خود افتخارهای قابل توجهی کسب کنند. به عنوان نمونه در حوزه قالیبافی افراد نابینایی مشغول به فعالیت هستند که علاوه بر حضور فعال در این عرصه به عنوان کارآفرین نمونه نیز انتخاب شده اند. برای این افراد نقشه هایی به صورت گویا طراحی شده و از طرفی روی کلاف های رنگ، نام و شماره آن با خط بریل نگاشته شده است. از این رو بایستی اطلاع رسانی های لازم در زمینه افتخار آفرینی و موفقیت های این افراد به جامعه صورت گیرد تا اعتماد عمومی برای واگذاری مسوولیت به روشندلان افزایش یابد.

قایم مقام انجمن نابینایان ایران درباره شرایط استخدامی نابینایان در شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی، یادآور شد: اکنون شماری از روشندلان در سازمان های گوناگون به عنوان کارمند پذیرفته شده اند. این شرکت ها، نهادهایی هستند که مدیران آن آگاهی و شناخت کافی از توانایی های این افراد را به دست آورده اند. به عنوان نمونه پس از تغییر مدیر کل نهاد کتابخانه های کشور در دولت یازدهم، این نهاد تا کنون 30 تن از روشندلان را در کتابخانه های ویژه نابینایان استخدام کرده است. به طور کلی می توان گفت، رویکرد مدیران و مسوولان در فرآیند استخدام تعیین کننده به شمار می رود.

نابینایان ممتازی در طول تاریخ وجود داشته اند که با افتخار آفرینی نام خویش را در تاریخ ماندگار کردند؛ به عنوان مثال «ابابکر» شاگرد ممتاز امام جعفر صادق(ع) نابینا بود. رودکی و حکیم سنایی از جمله شاعران نابینای کشور بودند که کتاب های برجسته ای از خود به یادگار گذاشتند. اکنون استادان نابینای توانمندی در دانشگاه ها فعالیت می کنند و از طرفی شماری از دانش آموزان رتبه برتر جزو افراد نابینای کشور هستند.
وی در پایان، آینده قشر نابینا را روشن ترسیم کرد و گفت: با توجه به اینکه مطبوعات و رسانه ها نسبت به سال های گذشته اطلاع رسانی مناسب تری انجام می دهند، آینده نابینایان رو به بهبودی است اما هنوز هم برای رسیدن به کمال مطلوب راه زیادی پیش روی مسوولان قرار دارد که امیدواریم با رسیدگی و همکاری همه جانبه، روند آسان سازی زندگی برای روشندلان سریع تر پیموده شود.

آقای منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران

در گفتگو با سایت انجمن و جناب آقای مهندس شادکام اظهار داشتند که در  روایات واحادیث وتعالیم اسلامی مکرر در مورد دستگیری وبرخورد نکو و وپاسخگوبودن درمورد معلولین ومستضعفین سفارش شده است. حضرت علی(ع): ای مالک اشتر تو را به عنوان مدیر ارشد جامعه هشدار میدهم درباره طبقه زمین گیران و معلولین، پس برای خدا پاسدار حقی باش که خداوند برای این جامعه معین فرموده است. بخشی از بیت المال و بخشی از غلّه های زمین های غنیمتی اسلام را در هر شهری به معلولین و محرومین اختصاص ده. همواره به فکر مشکلات آنان باش و از آنان روی برمگردان. (نهج البلاغه، عهدنامه مالک اشتر،فرازهفتم)

امام موسی کاظم(ع):

عونک للضعیف من افضل الصدقه. کمک تو به افراد ناتوان بهترین صدقه است. (تحف العقول، ص۴۳۷)

حضرت رضا(ع):

لان الله كلف اهل الصحة القيام بشاءن اهل الزمانه والبلوى.

خداوند توانمندان را مکلف کرده است که امور بیماران از کار افتاده و بلا دیدگان را سامان دهند.

(مسند الامام الرضا(ع)، جلد۲، ص۲۰)

 

در نشست «کتاب و معلولان» مطرح شد؛

Copyright © 1395 کلیه حقوق برای انجمن نابینایان ایران - نمایندگی ارسنجان.
پشتیبانی : .فن اوری اطلاعات و ارتباطات 1024