آمار سایت

تعداد بازدید مطالب
93419

ماژول تاریخ شمسی،قمری،میلادی همراه با ساعت

تاریخ شمسی :
جمعه - ۱ بهمن - ۱۴۰۰
تاریخ قمری :
الجمعة / 18 جماد ثاني / 1443
تاریخ میلادی :
Jan 21 2022
ساعت :

تلگرام

انجمن نابینایان ایران _ تهران

تصاویر اتفاقی

1395-05-02-004.JPG

خدمات ارائه شده به اعضا

مناسبت ها

فرم ورود

Google Maps

 

 

این مراسم درتاریخ 97/07/27 راس ساعت 19:00 با حضور جناب آقای مهندس منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران و دبیر کتابخانه های گویای سامسونگ کشور ، جمعی از مسئولین از جمله جناب آقای کاظمی فرماندارشهرستان ارسنجان ،

جناب آقای عباس یعقوبی مدیر اداره بهزیستی شهرستان ارسنجان ، آقای محمد کاظم خادمی مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان ارسنجان ، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا محمدی امام جمعه موقت شهرستان ، جناب سرهنگ فداکار فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان ارسنجان ، اعضای شورای شهر ،جناب آقای کورش محمودی مدیر مرکز فنی و حرفه ای شهرستان ارسنجان ، جمعی از خیرین ، جمعی از نابینایان و کم بینایان و خانواده هایشان ، و اعضاء هیئت مدیره نمایندگی انجمن نابینایان ایران ارسنجان در محل تالار پذیرائی مهرگان برگزار گردید.

ابتدا تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید زینت بخش محفل و مجلس بود و سرود ملی ایران نواخته شد.

جناب آقای عباس یعقوبی مدیر اداره بهزیستی شهرستان پس از عرض خیرمقدم به حضار مروری بر روزهای مختص معلولین از جمله ناشنوایان سالمندان و نابینایان داشتند سپس ضمن تشریح اهداف بهزیستی اظهار داشتند که گستردگی کار بهزیستی به حدی است که لایه لایه ی جامعه را در بر می گیرد و از بدو تولد تا سالمندی را شامل می شود و اگر نبود حمایت و پشتیبانی خیرین این رسالت گسترده به جایی نمی رسید .

جناب آقای مصطفی نورورزی رئیس هیئت مدیره نمایندگی ضمن عرض خیر مقدم گزارش عملکرد یکساله انجمن را ارائه نمودند.

سپس کلیپی از عملکرد نمایندگی پخش گردید.

در ادامه جناب آقای مهندس منصور شادکام پس از عرض خیر مقدم با تشکر از خیرین و قدردانی از زحمات اعضاء هیئت مدیره در رابطه با فلسفه نامگذاری روز جهانی نابینایان آغاز سخن نمودند و مناسبت های پیش روی ماه صفر را تسلیت عرض نموده و ابراز امیدواری کردند که سجایای والای انسانی از جمله ایثار ، فداکاری ، ازخودگذشتگی و سخاوت که منش و روش ائمه و اولیاء الهی است در همگان به منصه ی ظهور برسد .

 ایشان ضمن مروری بر تعداد افراد نابینا و کم بینا در سطح جهان چهار عامل ژنتیک ، جنگ ، عوارض طبیعی مثل زلزله و سوانح رانندگی را از مهمترین عوامل بروز نقیصه نابینایی دانستند.

مهندس شادکام خاطر نشان کرد که با یک برنامه ریزی دقیق و مُدَوَّن در جهت حل مشکلات این قشر که از محرومترین ، مغفول ترین و محبوبترین قشر جامعه هستند گام اساسی برداشته شود . این قشر که دارای مسائل و مشکلات زیادی می باشند تاجایی که یا به آنها توجه نشده و یا اگر توجهی صورت گرفته کافی نبوده و این نیاز به یک عزم ملی و همت جمعی دارد که همه مسئولین دولتی ، خیرین دوشادوش هم به رفع معضلات و مشکلات بپردازند.

وی با صحه گذاشتن بر اصول اساسی ازجمله نظام مقدس جمهوری اسلامی ، مذهب تشیع ، محب و عاشق اهل بیت بودن به خصوصیات بارز محیط و مردم ارسنجان اشاره نمودند که این شهر در طول تاریخ نه تنها بر تارک فارس بلکه بر بلندای ایران می درخشیدند.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران با نگاهی به احادیث و روایات رسیده از پیامبر عظیم الشأن و ائمه معصومین (ع) به اهمیت کمک به نابینایان اشاره کردند تاجایی که نبی مکرم اسلام فرمودند اگر کسی نابینایی را تا چهل قدم همراهی نماید گناهانش بخشیده می شود و باید شرایطی فراهم کرد که نابینایان بتوانند مثل سایر افراد از فرصت برابر برخوردار باشند.

دبیر کتابخانه های گویا ضمن بیان این نکته که تاسیس کتابخانه دیجیتال و نمایندگی انجمن بعلت کوچک بودن شهرستان ارسنجان و کمی جمعیت با مخالفت مسئولین انجمن نابینایان ایران مواجه شد ولی با تلاشهای مستمر اینجانب اعضای آن انجمن متقاعد شدند که نسبت به راه اندازی کتابخانه و نمایندگی انجمن اقدام لازم را بعمل آورند.

مهندس شادکام با بیان این نکته که در راستای مسئولیت اجتماعی شرکت کره ای سامسونگ نسبت به پشتیبانی مالی از کتابخانه های دیجیتال وارد عمل شده و با اختصاص بخشی از درآمد حاصله در کشور ایران را به این کتابخانه ها در راستای مسئولیت اجتماعی خود گام برداشته و جالب این است که این مهم را وظیفه می داند و علی رغم اینکه این شرکت در دین و آئین با مردم ایران سنخیتی ندارد .

مهندس شادکام ابراز نگرانی نمودند که با وضع تحریم های ناجونمردانه آمریکا تکلیف این کتابخانه ها از جمله کتابخانه ارسنجان چه می شود و با هشدار جدی نسبت به این مهم که علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد تا به موجودیت این کتابخانه ها لطمه ای وارد نشود و از خیرین خواستند تا با وقف اموال خود با میل و رغبت و به جا گذاشتن باقیات و صالحات موجبات عاقبت بخیری خود و خانواده را فراهم نمایند.

دبیر اجرایی درخصوص مناسب سازی محیط جهت رفاه حال نابینایان ضمن اشاره ای به تصویب قانون حمایت از افراد دارای معلولیت در مجلس شورای سلامی و تائید آن توسط شورای نگهبان و ابلاغ آئین نامه ها از 4 رکن اساسی فرمانداری ، شهرداری ، شورای شهر و اداره بهزیستی شهرستان خواستند که این قانون مهم را به مرحله اجرا درآورند تا معلولین از جمله نابینایان به حق قانونی خود برسند و ضمن فرهنگسازی قوانین موجود در رابطه با نابینایان از جمله عصای سفید عبور از خیابان و سد معبر را که مانع بزرگی در مسیر عبور نابینایان است به مرحله اجرا درآورند.

مهندس شادکام با ابراز تاسف از کمرنگ شدن وحدت در میان مردم ارسنجان خواستار تجدید وحدت و یکپارچگی آحاد جامعه شدند. قائم مقام انجمن این نکته را متذکر شدند که خانواده مرحومه دکتر اعظم نعمت الهی آمادگی خود را جهت اختصاص یک قطعه زمین برای ساخت و ساز مکان انجمن اعلام کردند.

 در پایان مهندس منصور شادکام خبرهای خوشی جهت اعزام تعدادی از نابینایان و کم بینایان ارسنجان به عتبات عالیات و مشهد مقدس اعلام نمودند.

در اثنای مراسم گروه سرود اعضاء نمایندگی به هنرنمایی پرداختند که تحسین همگان را برانگیخت .و به پاس قدردانی توسط مسئولین حاضر در جلسه جوائزی به آنها اهداء گردید.

این مراسم با سخنرانی فرماندار شهرستان ارسنجان ادامه یافت ایشان ضمن خیر مقدم به حضار و ابراز خشنودی از حضور جناب آقای مهندس شادکام در ارسنجان با چشم اندازی به آمار جهانی ، کشوری ، و شهرستانی از تعداد نابینایان و کم بینایان اذعان داشتند که این آمار قطعا در گذشته بیشتر بوده و بخاطر پیشرفتهای علمی و تکنولوژی جدید بستر مناسبی فراهم شده تا از خیلی از معلولیتها جلوگیری بعمل آیدو گفت نابینایان هرچند از پیشرفت های پزشکی جهت درمان نا امید شده اند ولی تکنولوژی های جدید موجی از امید و امیدواری را در دل آنها ایجاد کرده است.

ایشان که از یادگاران دفاع مقدس می باشند این مطلب را بیان نمودند که بنده در زمان دفاع مقدس مدت کوتاهی بینایی خود را از دست دادم و همین عامل باعث می شود که درک کنم این گروه چه سختی هایی را متحمل می شوند همچنین از همه دستگاههای مرتبط با مناسب سازی خواستند که اداره بهزیستی را در این زمینه یاری نمایند.

این مراسم با اجرای دکلمه فاطمه رحیمی ادامه یافت .

سخنران این لحظه مراسم مدیریت محترم اداره آموزش و پرورش ارسنجان با بیان روایاتی از معصومین همگان را به توجه به این قشر از جامعه تشویق و ترغیب نمودند.

سپس دو تن از روشندلان عزیز به اجرای برنامه خود پرداختند.

در این لحظه خطیب توانا جناب آقای دکتر رضایی از اساتید دانشگاه طی سخنانی اظهار داشت که برای یکبار هم که شده خیرین و آحاد مردم به صحنه آمده و با یک کمک شایان توجه این نمایندگی را پشتیبانی نمایند تا از طرفی عزت نفس نابینایان حفظ شود و از طرف دیگر دغدغه هیئت مدیره و مسئولین نمایندگی ایجاد بستر مناسب برای فرهنگ سازی و توجیح افکار عمومی برای برخورد شایسته با نابینایان و کم بینایان گردد.

جناب آقای دکتر سید محمد ناظم السادات به ایراد سخنانی پرداختند و ضمن هشدار جدی به کمبود بارندگی و فقر سفره های آب زیرزمینی و خشک شدن چشمه بناب خواستار سیاست نکِشت و حمایت دولت از کشاورزان شدند و به تشریح نقشه ی آبهای زیرزمینی شهر مبادرت نمودند و اظهار داشتند که مسئولین با برگزاری سمینارها و مطالعات جامعه این خطر بزرگ را جدی گرفته تا منطقه به کویر تبدیل نشود.

در پایان فرماندار مجددا به پشت تریبون رفتند و افزودند که فرصت مطالعه و سمینار به پایان رسیده و باید اقدام عملی صورت گیرد.

جلسه با اهداء لوح تقدیر به مسئولین و خیرینی که بیشترین کمک را به نمایندگی نموده اند و با صرف شام و اجرای موسیقی زنده پایان یافت.

Copyright © 1395 کلیه حقوق برای انجمن نابینایان ایران - نمایندگی ارسنجان.
پشتیبانی : .فن اوری اطلاعات و ارتباطات 1024